Buldog to wyjątkowy pies z łatwym do rozpoznania krótkim pyskiem i pomarszczoną skórą. Jest to jedna z najstarszych psich ras znana już w 13. wieku. Jego krępa i silna budowa kwalifikuje go do walk oraz stróżowania. Niestety jest to też jego przekleństwo, ponieważ buldog nie jest sprinterem, ani nawet długodystansowcem. Nie są to stworzeni atleci, więc nie są odporni na wysiłek fizyczny oraz stres. Gdy szczeniak rośnie bardzo łatwo go przekarmić, przez co nasz buldog może mieć problemy z nadwagą. Buldog francuski czy angielski nie różnią zbytnio ze względu na wychowanie. Każdy z psów potrzebuje wiele opieki, uwagi, a tresura wymaga konsekwencji. Raz ustalone zasady należy przestrzegać. Kary są mniej skuteczne od nagród, więc przede wszystkim trzeba nagradzać dobre zachowania. Pomóc mogą ulubione smakołyki.

Wrażliwy i kochany

Gdy dobrze wychowamy buldoga, jest to świetne uzupełnienie domowego zacisza. Urocze szczeniaki buldoga angielskiego łatwo znajdują miejsce w sercu właściciela. Ich pochrapywanie i pomruk nadają domowi więcej życia. Buldog jest wielbicielem kanap, szczególnie tych drogich i wygodnych, więc tresura będzie wymagana by zwierzę nie zniszczyło wyposażenia domu. Raz rozpuszczone, te psy nie zaakceptują zmian. Dlatego trzeba wychowywać je od szczeniaka.

szczeniak buldoga

Niestety psy te są znane z problemów zdrowotnych i biorąc je pod dach, trzeba być przygotowanym na opiekę, która będzie wymagać też dodatkowych środków. Ceny psów zaczynają się od 3 tysięcy złotych, a opieka weterynarza, może pochłonąć tyle samo pieniędzy. Ich wrażliwość na wysiłek fizyczny, upały i stres czyni je bardzo kruchymi stworzeniami. Nawet pomimo zapewniania mu zabawek dla psa, specjalnej karmy dla buldogów,te psy będą wymagały uwagi, by nie stała im się krzywda.

Wybredny jak francuski piesek

Buldogi zwykle mają nadwagę, ponieważ właściciela karmią je dużą ilością smakołyków. Jednak, trzeba pamiętać, że psy te mają wrażliwy żołądek oraz miewają problemy z jelitami oraz wydalaniem. Gdy są zestresowane, mogą przestać jeść, więc trzeba im zapewniać interesujące jedzenie lub specjalną karmę dla buldoga. Miewają też reakcje alergiczne, a ich uzębienie wymaga pielęgnacji przysmakami dentystycznymi.

Zalecamy zakupić próbkę karmy, zanim zdecydujemy się na zakup kilku kilogramów. To pozwoli upewnić się, że pies będzie jadł nową karmę. Dobrym pomysłem jest też mieszanie starej z nową, by pies nie miał problemów z dostosowaniem się.

Wyjątkowy pies dla wyjątkowego właściciela

Psy te uwielbiają każdego miłośnika czterech łap i jeżeli nie będzie się testować jego cierpliwości ani możliwości fizycznych, to będzie idealny kanapowy towarzysz. Nie mają problemów z podróżowaniem, o ile będziemy je nosić. Trzeba pamiętać, że dorosły osobnik to około 20 kilogramów! Buldogi nie znoszą samotności, potrzebują uwagi, drapania i oglądania ich min.

Pies ten nie potrzebuje skomplikowanych akcesoriów dla psów. Wystarczy miska, legowisko, transporter, szelki ze smyczą oraz kilka zabawek.

Warto zastanowić się, czy to pies dla nas, ale jeżeli będziemy w stanie zapewnić mu opiekę i uwagę, odpłaci się nam uroczymi pomrukiwaniami i zniewalającymi oczami. Buldogi chętnie się bawią, ale głównie lubią drzemać. Jeżeli też prowadzić spokojny tryb życia, to buldog będzie dla ciebie idealny.