Buldog angielski jest starą rasą, która doświadczyła wielu selekcji podczas rozmnażania. Jego charakterystyczny wygląd jest uroczy, ale niestety niesie za sobą wrodzoną wrażliwość, słaby żołądek i jelita. Odżywianie u tych psów jest też problematyczne przez ich wybredność. Sama sucha karma dla psa może okazać się niewystarczająca. Można stosować też mokrą karmę oraz smakołyki. Jak wybrać idealną karmę dla buldoga angielskiego?

Uważaj na ilość i czytaj składy na opakowaniu

Mamy obecnie ogromny wybór karmy dla psów. Jest to kwestia bardzo ważna, ponieważ nasz czworonożny przyjaciel łatwo może podupaść na zdrowiu. Przekarmianie go, może prowadzić do nadwagi, a przy jego wrodzonych problemach z oddychanie. Każdy dodatkowy kilogram coraz mocniej zagraża jego życiu. Zatem jeżeli chcemy używać do tresury smakołyków dla psów, trzeba uważać z ilością. Jako, że psy te są uparte z natury, proces szkolenia musi zacząć się od szczeniaka. Nagrody w formie ciastek będą musiały się pojawiać by nagradzać te urocze pofałdowane pyszczki. Zalecamy ostrożność.

karma dla psa

Zły dobór karmy dla psa i inne zaniedbania związane z odwagą mogą doprowadzić do między innymi: chorób układu krążenia,chorób nerek, nowotworów, problemów dentystycznych, chorób reumatoidalnych, obniżenia odporności i problemów z płodnością.

Producenci karmy, tak samo jak żywności dla ludzi oszukują, pisząc, że produkt jest z mięsem, ale gdy sprawdzimy skład, okazuje się, że jest tam niewielki procent mięsa. Co gorsza, może to być mięso oddzielone mechanicznie, które ma jeszcze mniejszą wartość.

Wypełniacze takie jak zboża czy kukurydza są psy niepotrzebne. Lepszymi wypełniaczami są owoce i warzywa. Dodatków które możemy oczekiwać w karme są tauryna, chondroityna oraz glukozamina. Zapewniają one zdrowie naszym psom.

Należy brać również pod uwagę wiek buldoga angielskiego. Im starsze się stają, tym mniej powinniśmy dawać im jedzenia.

Sucha czy mokra?

Psie szczęście to przede wszystkim jego kondycja i zdrowie. Jak zatem wybrać karmę dla buldoga? Przeglądając internet można znaleźć podział na dwie główne kategorie:

  • sucha karma dla psa z zawartością wody ok. 8%
  • mokra karma dla psa z zawartością wody ok. 75%

W związku z tym podziałem, cechuje je inna kaloryczność na tą samą jednostkę wagi, przez co inaczej się je przelicza. Pies może zjeść więcej karmy mokrej. Zazwyczaj przelicznik karmy suchej do karmy mokrej to 1:4. Ma to znaczenie przy odliczaniu porcji.

Prawidłowe żywienie wymaga nie tylko konkretnych stałych porcji, ale również regularności w godzinach karmienia.

Tańsze znaczy gorsze?

Tak jak u ludzi, zwierzę najlepiej reaguje na jak najmniej przetworzoną karmę dla psa. Czytając opakowanie należy również zwrócić uwagę na wypełniacze i konserwanty.  Karmy marek premium dla buldoga angielskiego są dobrym wyborem. Mówi się, że karmy mokre są lepsze. Generalnie są mniej przetworzone i łatwiejsze w trawieniu. Karma mokra jest wilgotna i smaczna. Co ważne, nie powoduje dodatkowego pragnienia jak karma sucha. Jego skład, który głównie zajmuje woda, uniemożliwia stosowanie sztucznych wypełniaczy. Nie znaczy to, że karma sucha jest zła. Tak naprawdę liczy się skład. Poza tym karma sucha jest łatwiejsza w przechowywaniu, ale piesek musi mieć zawsze zapewnioną pełną miskę z wodą.

Czynnikiem decydującym jest zwykle cena i tutaj karma sucha wygrywa. Przy tym wyborze, warto zakupić smakołyki dla psów, z dodatkową suplementacją.