Adopcja piesków i w ogóle zwierząt ze schroniska jest tematem bardzo aktualnym i bardzo na czasie. Być może za sprawą mediów, gdzie gwiazdy dużo mówią i zachęcają do adopcji. Jest to oczywiście sprawa słuszna, ponieważ to piękny gest, który pozwala psiakom na lepsze życie. Jeśli chcemy adoptować psa, ale nie wiemy jaką rasę wybrać, warto zaczerpnąć wiedzy na temat różnych ras. Istnieje wiele informacji na temat różnych ras i cech charakterów psów. Ponieważ innymi cechami będzie się wykazywał Labrador, a innymi Buldog angielski.

Czy adopcja psa ze schroniska jest kosztowna?

Prawdę mówiąc adopcja psa kosztuje niewiele, ponieważ głównie większość schronisk dla psów zwracane są koszty sterylizacji psa. To jeśli chodzi o koszty materialne. Należy jednak pamiętać, że dużo więcej włożymy w wychowanie psa ze schroniska, oraz dużo cierpliwości by nam z powrotem zaufał.

pies rasowy

Niestety, ale większość historii psów ze schroniska jest smutna. Ktoś je kiedyś porzucił, zostawił, opuścił. To traumatyczne przeżycie, które sprawia, że pies przestaje ufać człowiekowi. Trzeba tą relację na nowo zbudować. Tak więc, poza tym, że zainwestujemy swoją cierpliwość i uczucia, to koszt adopcji psa jest niewielki.

Spacer przed adopcją- ważny krok przy decyzji o posiadaniu psa

Przy wyborze psa rasowego ze schroniska, może nam pomóc spacer przedadopcyjny. Jest to spacer, który pozwoli nam na poznanie naszego przyszłego pupila. Poznanie jego cech charakteru, jak się bawi, w jaki sposób reaguje, czy się nie boi, oraz czy nas polubił i czy nam ufa. Spacer przed podpisaniem umowy adopcyjnej może odbyć się w obecności wolontariusza, lub opiekuna wybranego psa. Warto przemyśleć decyzję o adopcji, ponieważ nie może to być decyzja podjęta pod wpływem chwili i emocji.

Podchodźmy do tego odpowiedzialnie. Psy, które znajdują się w schronisku przeżyły wystarczającą traumę związaną z opuszczeniem ich. Wiele placówek wymaga minimum dwóch spacerów przedadopcyjnych. Jeden spacer to za mało by poznać psa, którego za chwilę będziemy mieć w swoim domu. Warto również zwrócić uwagę na to, by pies pasował do właściciela. Przejawiał podobne cechy charakteru, wówczas będą tworzyć bardzo dobry team. A przygarnięty ze schroniska pies, będzie się czuł swojo i będzie szczęśliwy.

Dlaczego warto adoptować psa ze schroniska?

Jest kilka powodów, dla których warto przygarnąć psa ze schroniska. Po pierwsze możemy zyskać nowego przyjaciela, który nigdy nas nie zawiedzie i będzie do nas przywiązany, a także nas miłością, która jest bezwarunkowa. Po drugie, możemy ocalić mu życie i poprawić jego stan. Ponad to możemy przy okazji zaoszczędzić, ponieważ nawet psy rasowe możemy niekiedy otrzymać za darmo, a zwykle wiąże się to z zakupem psa u hodowcy. Z pewnością będzie to również pies zdrowy, który był poddany szczepieniom, odrobaczeniom oraz badaniom pod kątem chorób. Ponad to swoją postawą i decyzją o adopcji, możemy zachęcić innych do takiego samego czynu.