Buldog angielski jest bardzo charakterystyczny, dzięki swojemu krótkiemu pyszczkowi i klapniętym uszkom. Jest to pies ze starym rodowodem, wywodzący się od psów hodowanych do walki z bykami. Uznane za narodową brytyjską rasę psów, jest maskotką partii pracy. Jego pofałdowana skórę łatwo rozpoznać. Czy buldog angielski to szczeniak dla Ciebie?

Uparty ale wierny

Zanim zdecydujesz się na zakup szczeniaka buldoga angielskiego musisz wiedzieć, że ten pies lubi chodzić swoimi ścieżkami. Mimo iż nie można mu zarzucić braku inteligencji, to często te psy mają tendencje do niesłuchania swojego właściciela. Wychodząc na spacer można do niego mówić, wołać i krzyczeć, a pies spojrzy wymownym wzrokiem i dalej będzie  robić swoje. Czasem łatwiej jest dźwignąć tą 20-kilową kulkę do domu niż próbować mu przemówić do rozsądku. Buldog angielski umie postawić na swoim. Szczeniaki gdy są tresowane od malutkiego, mogą być bardziej posłuszne.

szczeniak buldoga

Wymagana jest duża ilość cierpliwości, żelazna konsekwencja, wiele zachęt, namawiania i pochwał.  Jednak swoją upartość rekompensują pogodnym usposobieniem i spokojnym trybem życia. Buldog angielski pędzej prześpi cały dzień, niż zniszczy coś w domu. Chyba, że mu popadniemy. Dobrze zsocjalizowany bardzo ceni bliskość opiekuna i chętnie się bawi. O buldoga trzeba dbać, więc jeżeli nie możemy mu poświęcić dużo towarzystwa i opieki, warto rozważyć przygarnięcie drugiego osobnika. Gdy buldoga nie ma pary, właściciel musi podmywać psa tam, gdzie sam nie dosięgnie. Dodatkowy pies zapewni towarzystwo i dodatkową higienę. Dobrze zadany buldog żyje około 10 lat.

Wybredny jak francuski piesek

Wybierając szczeniaka buldoga musisz wiedzieć, że nie je on byle czego. Często zdarza się, że trzeba zainwestować w smaczną karmę, a przy braku apetytu dodatkowo go suplementować. Gdy młody rośnie, bardzo szybko przybiera na wadze, więc trzeba uważać, żeby nie zrobiła się z niego duża pomarszczona kulka.

Jeżeli buldog angielski jest za gruby, będzie mieć problem z oddychaniem, co i tak przy normalnej wadze, jest dla niego wymagające. Mając na uwadzę to, że nawet szczeniaki źle znoszą wysiłek fizyczny i wysoką temperaturę, trzeba pilnować jego diet już od maleńkości. Są też wrażliwe i podatne na stres. Nadmierne podekscytowanie może być dla nich później przykre konsekwencje.

Jaki właściciel taki pies

Nie można powiedzieć, że buldog angielski pasuje do każdego. Jest to bardzo sympatyczny typ, który ma zdecydowanie poukładane życie, ceni sobie wygodę oraz towarzystwo. Jest wymagający w opiece, lubi być głaskany i drapany, ale potrafi się odpłacić uroczymi pomrukami. Jeżeli cenisz sobie domową atmosferę, potrzebujesz stałego towarzysza i lubisz oglądać wielce wymowne miny, to buldog będzie dla Ciebie idealnym kandydatem.

Dom z dużym partnerem, ogrodem i wygodną kanapą, będzie idealnym miejscem dla buldoga angielskiego. Szczeniaki nie nadają się do porannego joggingu, ale świetnie uzupełniają domowe zacisze. Warto dodać, że dzieci to nie najlepsze towarzystwo dla psa, który może ważyć nawet 25 kilogramów. Zwykle te psy lubią dzieci i trudno sprowokować je do agresji, ale jeżeli twoje dziecko lubi sprawdzać każdy zakamarek psa, to bohater naszego artykułu może stracić cierpliwość. Zalecamy ostrożność przy kontaktach buldoga z dziećmi. Jeżeli ten opis trafia w twoje oczekiwania, to nie zastanawiają się i przygarnij to kochane stworzenie.