Adopcja psa jest często ekscytująca, ale natłok rzeczy, które należy ogarnąć, może z początku lekko przytłoczyć. Jedną z ważniejszych rzeczy, o której warto poczytać już na samym początku, jest tresura psów. Nie musimy wszystkiego od razu zacząć wprowadzać do rutyny naszego psa, ale warto sobie na początek ustalić kilka zasad i się ich trzymać.

Zacznij od podstaw!

Behawiorystka psów to skomplikowane i pełne niuansów zagadnienie. Warto zasięgnąć pomocy eksperta — jeśli jednak mamy ambicję, aby podjąć się wychowania psa samodzielnie, to warto zacząć od podstawowych aspektów czy komend. Jeśli mamy szczeniaczka, to podstawą jest nauczenie go reagowania na jego imię. Wołania go oraz nagradzania, gdy na nie zareaguje.

Pierwszą komendą, której warto nauczyć psa, jest „zostań”. Zanosimy go w miejsce, które będzie jego posłaniem/kojcem i mówimy „zostań”. Pamiętajmy też, aby nagradzać psa nie tylko za to, że zrobił coś dobrze, ale również za to, że nie zrobił nic. Innymi słowy — że pozostał spokojny. Z czasem możemy wprowadzać więcej komend, takich jak „siad”, „aport” oraz uczenie chodzenia na smyczy. Bardzo ważne jest, abyśmy w naszych komunikatach byli systematyczni — nie możemy raz psa nagradzać za coś, za co wcześniej go karciliśmy.

Wychowanie psa — jak zrozumieć naszego czworonożnego przyjaciela?

Podczas opieki nad psem musimy pamiętać, że jest to żywe stworzenie ze swoimi własnymi nawykami i zachowaniami. Dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość, zanim podejmiemy się tresury. Pamiętajmy również, że pies będzie robił to, co jest dla niego korzystniejsze oraz to, na co mu się pozwala. Każda rasa, ale tak naprawdę każdy pies, będzie inny. Dlatego musimy obserwować jego postępy i dostosowywać plan tresury. Warto też skorzystać mimo wszystko z pomocy profesjonalisty. Nawet jeśli miałyby to być okazjonalne konsultacje niż systematyczne spotkania.

samodzielna tresura psa

Ile kosztuje tresura psów?

To pytanie pewnie od razu się nasuwa, gdy myślimy nad udaniem się do profesjonalisty. Odpowiedź może być oczywiście zależna od regionu, konkretnego trenera, wieku twojego psa etc. Można jednak uśrednić, że godzinna zajęć waha się między ok. 60-90 zł. Cena za pełne kursy waha się między 600 a 1000 zł. Jest to zdecydowanie warta polecenia opcja dla osób, które nie miały, a przede wszystkim nie trenowały, nigdy żadnego psa. Pamiętajmy jednak, że nie działa to w taki sposób, że odstawiamy psa i zostanie ustawiony jak w zegarku przez trenera. Nadal musimy utrzymywać systematyczność i pracować z nim również w domu, aby nie stracił postępów.

Nieważne, czy decydujemy się na samodzielną tresurę psa, czy udanie się do profesjonalisty, pamiętajmy, że będzie wymagać to od nas dużo cierpliwości i systematyczności. Tresura psów to nie jest łatwe wyzwanie, dlatego jeśli tylko czujemy, że sobie z tym nie radzimy, warto, jest zasięgnąć porady osoby, która robi to zawodowo. Sfrustrowany właściciel to sfrustrowany zwierzak i tą drogą nic nie osiągniemy. Naszą nagrodą będzie jednak szczęśliwy i dobrze wychowany piesek, który będzie nam dzielnie towarzyszył w codziennych spacerach, zabawach czy wyjazdach. Miłość naszego zwierzaka z pewnością wynagrodzi nam wszystkie wyzwania.