Każdy miłośnik psów pewnie nie raz zastanawiał się, czy jego pies go kocha oraz jeśli tak, to jak to może okazywać. Jest to bardzo naturalne pytanie. W końcu my mocno kochamy nasze zwierzaczki, więc chcemy, aby one odwzajemniły te uczucia. Psy jednak nie okazują swoich emocji w taki sam sposób, jak ludzie. Zachowanie psa może być dla nas nie do końca zrozumiałe, jeśli nie wiemy, co oznacza. Jak interpretować zachowanie naszego psa?

Jakie sygnały może nam wysyłać pies?

Merdanie ogonem u psa to bardzo podstawowy sygnał, że cieszy się na nasz widok. Jest on również znany przez większość osób i zazwyczaj prawidłowo interpretowany, stąd nie ma zbyt dużej potrzeby szczegółowego omawiania go. Częstym zachowaniem pieska, które może nas zastanawiać, jest lizanie. Dlaczego pies liże właścicieli? To wcale nie jest tak, że próbuje nas zjeść! Jest to u nich oznaka przyjaźni. Oczywiście, czasami może to oznaczać, że masz na rękach resztki smaku dobrego obiadu, ale zazwyczaj jest to oznaka sympatii i miłości pupila do swojego właściciela.

Piesek również może stać się naszym cieniem. Pewnie większość właścicieli może potwierdzić, że ich pieski lubią śledzić ich po domu albo intensywnie się w nich wpatrywać. Takie zachowanie psa może być właśnie sygnałem jego miłości i przywiązania w naszą stronę! Dlatego może nie denerwujmy się, że mamy małego szpiega i wiernego towarzysza (w trochę dosłownym znaczeniu) w mieszkaniu.

merdanie ogonem u psa

Przytulanie czy całowanie? Co woli twój piesek?

Dla ludzi naturalnym sposobem wyrażania miłości jest dawanie buziaków. Dajemy buziaki dzieciom, babci, partnerom — czy nasze pupile widzą to w ten sam sposób? Niekoniecznie. Takie zachowanie może być dla psa bardzo stresujące. Pies odwraca wtedy głowę, zaczyna dyszeć czy nawet odchodzi. Mocne ściskanie psa czy dawanie mu buziaków nie jest dla niego komfortowe i warto o tym pamiętać, aby uniknąć tragedii. Pies jest żywym stworzeniem i gdy poczuje się osaczony, może zareagować.

Jeśli chodzi zaś o przytulanie, to sprawa wygląda tu nieco inaczej. Prawdą jest, że pies nie lubi być ściskany, ale to nie znaczy, że nie lubi się przytulać! Często pies sam do nas przychodzi i kładzie nam głowę na nogach, kolanach czy ociera się o nas. To jest właśnie w jego języku przytulanie i jest to zdecydowany sygnał przywiązania i miłości do właściciela. Podobnie, gdy pies pochodzi i prosi, aby go pogłaskać czy przynosi nam swoje zabawki. Jest to tożsame z dużym zaufaniem w naszą stronę.

Przede wszystkim kochaj!

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak pies okazuje, że cię kocha! Następnym razem, gdy twój pies zacznie cię lizać lub będzie skakał przy drzwiach na twój widok, albo merdał ogonem, to już wiesz, co to oznacza. Wypatruj tych zachowań u swojego pupila i miej z tyłu głowy informacje, że nie każde zachowanie, które dla ciebie jest wyrazem miłości, jest komfortowe dla twojego psiego przyjaciela. Jeśli będziesz traktować swojego psa z szacunkiem i miłością, to on odwzajemni to stukrotnie! Pamiętaj — dla swojego czworonoga jesteś całym światem. Nie jest trudno zdobyć jego miłość, a zdecydowanie warto.