Każdy troskliwy właściciel pieska się w pewnym momencie zastanawia, jaka dieta będzie najbardziej zbilansowana dla naszego pupilka. Czym najlepiej karmić psa, aby był zdrowy i jego pokarm zapewniał mu wszystko, czego tylko może potrzebować? Prawidłowa dieta dla psa jest tak samo ważna, jak dla człowieka. W tym artykule dowiesz się jak zadbać o prawidłowe odżywianie twojego czworonożnego przyjaciela oraz na co uważać, gdy obserwujemy naszego psa i jego odżywianie.
Karma — sucha czy morka dla psa?
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Sucha karma jest bardziej odżywcza oraz sycąca niż mokra karma. W dodatku ma mniejszą zawartość wilgoci, co jest lepszą opcją dla uzębienia naszego psa. Piesek, rozgryzając ją ściera sobie osad z zębów, a także poprawia kondycje dziąseł. Czy oznacza to, że sucha karma jest lepsza? Niekoniecznie. Mokra karma jest dobrą opcją dla psów, które mają problemy z gryzieniem czy są niejadkami. Dla psa może być bardziej atrakcyjna, ze względu na mocny aromat, więc chętniej będą chciały ją jeść.
A jak wygląda kwestia młodych piesków? Karma sucha czy mokra dla szczeniaka? Czym karmić małego psa? Gdy szczeniak przestawia się z mleka na pokarm, ma duże zapotrzebowanie na białko i tłuszcze, aby móc się prawidłowo rozwijać. To, czy będzie to karma sucha, czy mokra ma mniejsze znaczenie, niż jej skład. Najlepiej jest kupić karmę dedykowaną dla szczeniaka, ponieważ szczeniaki mają inne potrzeby niż dorosłe psy. Częstym błędem jest zbyt szybkie przestawienie się na „dorosłą” karmę, przez co nasz szczeniak nie dostaje wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych.
Czy można mieszać karmę suchą z mokrą?
To pytanie często pojawia się w głowie właścicieli psów. Odpowiedź brzmi — oczywiście, że można! Jest to bardzo dobre rozwiązanie, aby urozmaicić dietę naszego psa i skorzystać z zalet obu typów karm. Trzeba jednak pamiętać, żeby robić to z głową. Jak łączyć karmy? Ponieważ sucha karma ma w sobie więcej składników odżywczych niż mokra, to nie dajemy jej tyle samo. Co do zasady należy podać psu 3,5 razy mniejszą procę suchej karmy, niż dalibyśmy mokrej. Możemy podawać psu karmę suchą i morką naprzemiennie, ważne, tylko żeby nie było sytuacji, gdy nasz pies dostaje tak naprawdę więcej jedzenia, gdy je suchą i co drugi dzień chodzi niedokarmiony.
Przez to, że dajemy mniej suchej karmy niż mokrej, pies może prosić o dokładkę. Jeśli prawidłowo odmierzyliśmy mu porcje, to nie jest w tej sytuacji głodny i dostał wszystkie potrzebne mu kalorie. Nie ulegajmy w takiej sytuacji, bo może doprowadzić to do otyłości u psa, co niesie za sobą szereg problemów zdrowotnych dla czworonoga.
Pamiętaj — każdy pies jest inny
Są oczywiście zalecenia i ogólne zasady prawidłowego żywienia naszych czworonożnych przyjaciół, jednak musimy brać na to wszystko poprawkę i monitorować stan naszego psa nieustannie. Coś, co działało, gdy miał roczek, może już nie działać, gdy ma dziesięć lat. Obserwuj nawyki żywieniowe twojego psa — czy zjada wszystko, jakie ma samopoczucie oraz oczywiście jak się wypróżnia. Jeśli tylko zauważymy coś niepokojącego, warto skonsultować to z weterynarzem. Czasami trochę zajmuje nam znalezienie najlepszych opcji jedzeniowych dla naszego pupilka. Na szczęście, na rynku jest wiele dostępnych opcji, jeśli chodzi o zarówno suchą jak i morką karmę, więc możemy przebierać na spokojnie w tym, czym najlepiej karmić psa.