Chcesz poszerzyć swoją rodzinę o czworonożnego przyjaciela? Super! Adopcja psa to jednak bardzo poważna decyzja, którą warto dobrze przemyśleć — zarówno dla swojego komfortu, jak i naszego przyszłego psa. Jak przygotować się do przyjęcia psa, co warto wiedzieć przed adopcją, ile kosztuje adopcja psa ze schroniska oraz jakie warunki należy zapewnić psu, aby miał u nas dobre życie — tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Dlaczego warto zdecydować się na adopcję psa ze schroniska?

W schroniskach jest wiele piesków, które potrzebują domu. Chociaż w pracuje tam wykwalifikowany personel, to siłą rzeczy nie są w stanie poświęcić każdemu zwierzęciu tyle uwagi, ile dostałyby od swojego właściciela. Adoptując ze schroniska, przede wszystkim pozwalamy organizacji na pomoc większej liczbie zwierząt!

Częstym argumentem jest również cena. Jeśli zastanawia cię, ile kosztuje adopcja psa ze schroniska, to już śpieszymy z odpowiedzią. Nie kosztuje ona dużo — przyjęło się, że wpłacamy zwyczajnie datek za niego dla schroniska. Nie musi być to duża kwota, waha się między 20 a 200 zł. Jej wysokość zależy od rasy czy wieku psa. Pamiętajmy, że taki datek pomaga organizacji dalej działać i pomagać innym pieskom. Oczywiście cena adopcji a utrzymania psa to zupełnie inna sprawa. Musimy przygotować się również na koszty karmy, zabawek, wizyt u weterynarza czy behawiorysty.

pies ze schroniska pierwsze dni

Adopcja psa ze schroniska — warunki, jakie musimy mu zapewnić?

Zdecydowaliśmy już, że chcemy przywitać w naszym domu nowego przyjaciela. Jak adoptować psa ze schroniska? Jak przygotować się do jego przyjazdu? Przed adopcją często musimy najpierw „zdać” wizytę przedadopcyjną w naszym domu. Oczywiście trochę inne potrzeby będzie mieć szczeniaczek, a trochę inne dorosły piesek. Są jednak pewne elementy wspólne.

Z pewnością należy przygotować miejsce, które będzie bezpieczną przestrzenią dla psa — z daleka od ciągu komunikacyjnego. Może być to kojec, czasami wystarczy samo posłanie — ważne, żeby było to miejsce, gdzie piesek będzie mógł sobie odpocząć i się zrelaksować. Przygotuj sobie też konkretne miejsce w domu, gdzie będziesz karmił psa. Jeśli masz zamiar adoptować szczeniaczka, warto zaopatrzyć się w maty, na których będzie mógł się załatwiać.

Pies ze schroniska — pierwsze dni w nowym domu

Przede wszystkim — zachowaj spokój. Wiemy, że nowy przyjaciel może być czymś ekscytującym, ale pamiętajmy, że jest to żywe stworzenie, dla którego jest to zupełnie nowe otoczenie oraz sytuacja. Dajmy mu trochę czasu na zwiedzanie domu, przyzwyczajenie się do naszego zapachu i obecności. Nie musisz od razu przechodzić do tresury. Warto poczekać trochę, chociaż od początku przestrzegać wyznaczonych zasad i nie rozpieszczać pieska. Jeśli nie chcemy, aby pies wskakiwał na kanapę, to musimy być w tym konsekwentni. Jeśli będziemy raz się z nim przytulać na kanapie, a innego dnia na niego za to krzyczeć, to pies nie będzie wiedział, co robi źle.

Najważniejszą jednak rzeczą jest to, abyśmy naszego nowego pieska kochali. Pamiętajmy, że jest on teraz naszym przyjacielem na całe życie — podejmuj decyzję o adopcji świadomie. Przemyśl czy stać się na utrzymanie psa, co zrobisz, gdy będziesz chciał wyjechać na wakacje lub gdy piesek będzie wymagał od ciebie więcej uwagi. Jeśli podejmiesz do tego na spokojnie i świadomie, to zyskasz towarzysza na całe życie.