Wiele z nas posiada swoje psy, koty czy inne pupile domowe, za których zdrowie nie raz oddalibyśmy wszystkie nasze oszczędności. Kupujemy im najlepsze gadżety, zabieramy w podróże i martwimy się kiedy dzieje się z nimi coś niedobrego. Nic w tym dziwnego, ponieważ często traktujemy je jako swoich najlepszych przyjaciół lub członków rodziny. Jeśli więc jesteś fanem zwierzaków i kochasz dowiadywać się coraz to nowszych rzeczy o nich, to z pewnością spodobają Ci się przedstawione w tym artykule najciekawsze zwierzęta domowe!

Jeże

Prawdopodobnie większość z nas spotkało się kiedyś na ulicy lub podwórku z jeżem. Są to zwierzęta, które występują naturalnie w środowisku leśnym i polnym, chowając się w swoich kryjówkach. Nocą wychodzą w poszukiwaniu pożywienia, dlatego tak często spotkać je można spacerując wieczorem po osiedlu czy podwórku. Takich jeży nie należy jednak brać do domu, ponieważ jest to rasa dzika, która nie potrzebuje troski człowieka. Na rynku znajdują się jednak takie gatunki tych uroczych stworzeń, które można legalnie hodować w domach. Są to na przykład jeże pigmejskie, które żyją około 6 lat i kosztują mniej więcej 500 złoty. Podobnie jak ich kuzyni na wolności, prowadzą one nocny tryb życia, co powoduje, że w ciągu dnia głównie śpią. Te ciekawe zwierzęta domowe są z charakteru łagodne, chociaż nieufne. Nie jest to jednak zasada, ponieważ typ osobowości jeża jest bardzo indywidualny i sporo zależy od tego z jakiej hodowli pochodzi.

ciekawe zwierzęta hodowlane - jeże

Wiewiórki syberyjskie

Podobnie jak w przypadku jeżów, wiewiórki występujące naturalnie w lasach czy parkach nie mogą być hodowane w domach. Jest to szkodliwe dla ich zdrowia, ponieważ nie są przystosowane do życia w zamknięciu. To dzikie zwierzęta, które nie będą czuć się dobrze w obecności człowieka. Jeśli jednak marzymy o wiewiórce w domu, to jest na to rozwiązanie! Gatunek wiewiórek syberyjskich nazywanych inaczej burundukami, jest możliwy w hodowli domowej. Są to jednak zwierzęta bardzo ruchliwe i nie koniecznie skore do przytulania czy głaskania przez ludzi. Biorąc pod dach takiego pupila trzeba pamiętać, aby zagwarantować mu odpowiednio dużą ilość miejsca do biegania i skakania. Wiewórki te mimo swojej dość dzikiej natury, da się jednak oswoić. Wymaga to jednak dużo cierpliwości i pracy ze zwierzakiem. Mimo, że oswojone osobniki potrafią być przyjacielskie, dalej są one typami samotników, dlatego nie potrzebują one dodatkowych partnerów. To ciekawe zwierzęta hodowlane, jednak przy decyzji o ich zakupie, przemyślmy czy na pewno jesteśmy w stanie wziąć na siebie taką odpowiedzialność!

Skunks

Kojarzone z nieprzyjemnym zapachem, ciekawe zwierzę jakim jest Skunks, może być hodowane w domu. Przenaczone do wychowywania z ludźmi skunksy, są pozbawione gruczołów odpowiadających za wydzielanie obronnego zapachu, podczas sytuacji stresujących. Dzięki temu zwierzak nigdy nie zaatakuje właściciela lub jego dom, w ten sposób. Co ciekawe, stworzenia te są bardzo czyste i łatwo da się je nauczyć załatwiania się w jedno miejsce. Z charakteru skunksy są łagodne i przyjacielskie, chociaż potrafią być uparte i nieźle narozrabiać. Szczególnie dlatego, że tak jak młode psy, uwielbiają się bawić. Mimo to, cenią sobie ciszę i spokój, dlatego odradza się wychowywanie skunksów wraz z małymi dziećmi. Po oswojeniu takiego pupila, staje się on bardzo towarzyski i chętnie pozwala się głaskać.