Alpaki to zwierzęta, ktore jeszcze nie są bardzo znane w naszym kraju, jednak z roku na rok zyskują na popularności. Często mylone są z lamami, co nie jest dziwne, ponieważ obie pochodzą z rodziny wielbłądowatych oraz posiadają wspólnych krewnych. Kiedy jednak przyjrzymy się obu gatunkom, zauważymy dość spore różnice. Przede wszystkim we wzroście i ogólnej postawie. W Polsce lamy wykorzystywane są często w celach turystycznych, a alpaki dodatkowo w celach terapeutycznych.

Co to jest alpakoterapia?

Alpakoterapia to dziedzina zooterapii, która jest w Polsce dość młoda. Alpaki przywieziono z Ameryki Południowej do naszego kraju prawdopodobnie w 2004 roku i wtedy też powstała ich pierwsza oficjalna farma. W późniejszych latach odkryto, że zwierzęta te mogą pomagać polakom zmerzać się z różnymi chorobami, ponieważ mają pozytywny wpływ na ich strefę emocjonalną. Podstawą alpakatorapi jest fizyczny kontakt zwierząt z pacjentem. Takie leczenie powinno być jednak skonsultowane ze specjalistą i przeprowadzane pod jego czujnym okiem. Oczywiście jest to tylko wsparcie do terapii głównej pacjenta, nie powinno być zatem jego jedyną metodą leczenia.

alpakoterapia

Dlaczego akurat alpaki?

Wiele osób może sobie zadać pytanie dlaczego akurat terapia alpakami? Czy ma to tylko związek z ich futrzastyk wyglądem? Oczywiście, że nie! Mimo, że jednym z ważniejszych powodów dla których alpaki cieszą się taką popularnością, jest miękkość ich futra, to tak na prawdę, ich łągodne i spokojne usposobienie powoduje, że alpakoterapia ma w ogóle jakiś sens. Są one również niezwykle inteligentne, dlatego szybko się uczą jak obchodzić się z ludźmi. Naturalnie zwierzęta te nie są skore do przytulania się czy głaskania, jednak dzięki pracy włożonej w wychowanie, przyzwyczajają się one do dotyku człowieka i przestaje im przeszkadzać. Nie znaczy to jednak, że jadąc na farmę alpak, bedziesz mógł bawić się i pieścić każdą jednostkę. Tak samo jak każdy człowiek jest inny i ma odmienny charakter, tak samo jest z alpakami. Są łągodne, ale nie koniecznie ufne, mogą też być zwyczajnie nieśmiałe. To co liczy się jednak jeszcze w alpakoterapii to fakt, że zwierzęta te są też czasem chętne do wspólnego ruchu, co wywołuje w ludziach uczestniczących w tych zabawach poczucie szczęścia i beztroski.

Dla kogo jest terapia alpakami?

Można się więc zastanawiać dla kogo terapia z alpakami jest przeznaczona. Przede wszystkim zaleca się ją osobom posiadającym zaburzenia lękowe, fobie, ADHD, downa, chorobę Aspergera czy autyzm. Mają też pozytywny wpływ na redukcję stresu czy niwelowanie objawów depresji. Dzięki fizycznemu kontaktowi z alpakami, osoby przychodzące na farmę uspokajają się, uczą cierpliwości i rozwijają swoją inteligencję emocjonalną. Z tego też powodu mówi się, że kontakt z alpakami jest dobry przy wychowywaniu dzieci.

terapia z alpakami przez zabwe

Inne sposoby na kontakt z alpakami

Jeśli jednak zastanawiasz się czy będąc zdrowym, możesz w ramach osobistej wycieczki odwiedzić alpaki i pobawić się z nimi, to odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak! Oprócz możliwości alpakoterapii, wiele osób w Polsce posiada alpakarium stworzone tylko po to, aby udostępniać zabawę ze zwierzętami, wizytującym dany region turystom. Taka przyjemność nie kosztuje zazwyczaj wiele, a jest wspaniałą okazją, żeby wyciszyć się i wprawić w dobre samopoczucie. Co więcej, oprócz standardowego głaskania, karmienia i ogólnego obcowania z alpakami, niektóre miejsca udostępniają również możliwość jaką jest spacer z alpakami. 

Gdzie znaleźć alpakarium w Polsce?

Na terenie Polski znajduje się ponad 30 hodowców alpak. Oznacza to, że prawie w każdym województwie da się znaleźć jakieś alpakarium. Ze względu na prawo, mogą być one hodowane tylko poza terenami miejskimi, co jest czywiście zrozumiałe ze względu na charakter hodowli tych zwierząt.