Jednym z najbardziej popularnych gadów kupowanych do domu są żółwie wodno-lądowe. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, z czym wiąże się hodowla takiego pupila i podejmuje decyzję o zakupie nieświadomie. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się w jaki sposób opiekować się żółwiem, aby nie sprawić mu krzywdy, przeczytaj koniecznie poniższy artykuł!
Charakterystyka żółwi wodno-lądowych
Występuje kilka gatunków żółwi wodno-lądowych, które odróżniają się od siebie między innymi wyglądem. W zależności od odmiany będą wymagały one innej opieki i będą posiadały inne cechy specjalne. Większość żółwi wodno-lądowych rośnie do rozmiaru około 20-30 cm, jednak są odmiany, które mogą wynieść nawet 55 cm. Jak sama nazwa wskazuje, gady te żyją w środowisku wodnym i lądowym, jednak z większym naciskiem na życie podwodne. Do najbardziej popularnych gatunków zółwi wodno-lądowych zalicza się:
- żółw czerwonolicy
- żółw żółtolicy
- żółw chiński
Każdy z nich posiada inną charakterystykę, mimo że wykazują również wiele podobieństw.
Karmienie żółwi
Żółwie wodno-lądowe żywią się w większości pokarmem mięsnym i roślinnym, dlatego ich dieta powinna być zróżnicowana. Jedynie w przypadku żółwia chińskiego, pokarm powinnien być prawie w całości pochodzenia zwierzęcego, ponieważ jest on przede wszystkim mięsożercą. Jeśli chodzi o rośliny, które możemy podawać będą to np. stokrotki, koniczyna, paproć wodna, mniszek lekarski czy babka lancetowa. Jeśli chcemy podać zwierzakowi, zebrane przez nas rośliny, warto pamiętać aby były one pozyskiwane z miejsc, które są oddalone od szkodliwej działalności ludzkiej – czyli ulic, fabryk, budynków mieszkalnych itp. W przypadku pokarmu mięsnego możemy podawać w szczególności ryby słodkowodne, rybki akwariowe, ślimaki wodne czy inne mrożone lub suszone mieszanki pochodzenia zwierzęcego.
Ile żyje żołw?
Kupując tytułowe zwierzę hodowlane warto przede wszystkim wiedzieć ile lat żyje żółw. Może się bowiem okazać, że przeżyje on Ciebie i Twoje dzieci! Jak wiemy zwierzęta te są długowieczne i potrafią dożywać nawet ponad 100 lat. Wiek żółwi wodno-lądowych hodowanych w warunkach domowych wynosi mimo wszystko przeważnie około kilkudziesięciu lat. Wszystko oczywiście zależy od gatunku oraz warunków w jakich przychodzi mu żyć.
Wyposażenie terrarium
Jednym z najważniejszych punktów, które trzeba uwzględnić chcąc dobrze opiekować się żółwiem jest zapewnienie mu bezpiecznego miejsca. Warto spróbować odtworzyć mu jak najbardziej naturalne środowisko, dodając do terrarium rośliny, kamienie i inne elementy, które mogłyby się znaleźc na jego drodze, gdyby był na wolności.
Rozmiar terrarium
Docelowa wielkość terrarium żółwia zależy oczywiście od rozmiarów samego zwierzęcia. Przyjmuje się, że na jednego dorosłego żólwia wodno-lądowego powinno przypadać terrarium o pojemności 200 l, jednak jak już wiemy nie jest to wartość stała i najlepiej kupując schron dla naszego pupila, zapytać specjalisty w sklepie, który doradzi nam odpowiednią wielkość, według rozmiarów i gatunku żołwia. Należy pamiętać, że akwarium musi zawierać miejsce, w którym żółw będzie mógł wyjść na ląd i wygrzać się w ciepłym miejscu.
Temperatura w akwarium
Jak już zostało wcześniej wspomniane, ważne aby jak najlepiej odwzorować naturalne środowisko życia żołwia. Nie jest to jednak proste, ponieważ zwierzęta te potrzebują zarówno strefy chłodnej, jak i ciepłej, w której będą się mogły wygrzewać. Tempertura wody powinna wynosić około 24-26 stopni Celcjusza, podczas gdy miejsce wylegiwania się żółwia powinno oscylować w granicach 30-33 stopnie Celcjusza. Z tego też powodu ważne jest aby zaopatrzyć terrarium w grzałkę oraz termometr, które pomogą nam w przygotowaniu i monitorowaniu czy nasz pupil ma wystarczająco ciepło lub zimno w swoim domku.
Akcesoria potrzebne do hodowli
Wyposażając terrarium żółwia powinno zainwestować się w filtr do wody, który pozwoli utrzymać jej czystość. Oprócz tego warto zapewnić mu podłoże takie jak żwir czy większe kamienie, oraz pamiętać, aby stworzyć mu miejsce na odpoczynek w zaciszu. Może to być kryjówka zrobiona z kamieni, lub zwyczajnie kupione w sklepie zoologicznym specjalne akcesoria.