Jeśli kochasz podróżować, ale równie mocno kochasz swojego pupila i nie chcesz zostawiać do w domu to może warto rozważyć opcję podróżowania z psem! W obecnych czasach jest to coraz częstsze zjawisko, które nie dotyczy już tylko wycieczek samochodowych, ale również kolejowych, promowych, a nawet lotniczych. Niektóre psy kochają podróżować, inne się tego boją. To, czy pies będzie czuł się komfortowo sporo zależy od Ciebie, jednak jeśli wiesz, że jest to sytuacja stresująca dla niego, którą ciężko obejść, warto rozważyć czy jego podróż jest konieczna czy może da się z niej zrezygnować. 

Jak przygotować psa do podróży?

Jeśli decydujesz się na wyjazd z psem, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie psa i Ciebie do podróży. Przede wszystkim ważne jest planowanie logistyczne oraz odpowiednie spakowanie się, ponieważ to one będą kluczowe w sytuacjach stresujących dla psa.

podróże z psem

Zaplanowana podróż to podstawa

Najważniejszą czynnością jaką należy zrobić przed wyruszeniem w podróż z psem, jest udanie się do weterynarza w celu badań kontrolnych. Ważne, żeby pies posiadał wszystkie potrzebne szczepienia, oraz jeśli jest to sezon letni lub wiosenny, ochronę przeciw kleszczom. Jeśli wiesz również, że Twój pies źle znosi transport zapytaj się doktora, jakie leki możesz mu podać, aby zapewnić mu bardziej komfortową jazdę. Najczęściej będą to preparaty przeciwwymiotne, jednak pamiętaj, że nie należy podawać psu leków dla ludzi, jeśli nie ma na to zgody od weterynarza. 

O czym warto pamiętać rezerwując nocleg ze zwierzęciem?

Drugą ważną rzeczą jest zaplanowanie noclegu dla pupila. Nie wolno zapomnieć, że nie wszystkie hotele przyjmują zwierzęta. Nawet jeśli na stronie internetowej pisze, że zwierzęta są dozwolone, to warto również zadzwonić i upewnić się, że nasz pupil będzie miał miejsce dla siebie i wypytać się również o to, czy każde pomieszczenie w ośrodku jest przyjazne dla zwierząt. Może się okazać, że nie przyjmowane są duże psy lub, że w miejsca takie jak stołówki czy pomieszczenia rozrywkowe psy nie będą wpuszczane. Jeśli z kolei nasz pupil ma problemy z zostawaniem samemu w nowych miejscach, może to być dużym utrudnieniem dla naszej podróży. 

Jak spakować psa?

Zaczynając pakowanie swojego pupila i siebie, zastanów się najpierw czego potrzebuje Twój pies, aby czuł się bezpiecznie. Wiele zwierzaków posiada swoje ulubione zabawki lub akcesoria, które sprawiają, że psy odrywają się od tego co dzieje się wokół i skupiają na ukochanym obiekcie. Na pewno pomoże Ci to złapać uwagę swojego pupila w momencie, gdy będzie działo się coś niedobrego lub coś czego się nie spodziewasz. Nie zapomnij też, aby spakować książeczkę szczepień psa, która jest obowiązkowa w wielu transportach publicznych. 

podróż samochodem zp sem

Jaki środek transportu?

Najczęściej wybieranym pojazdem do podróży z psem jest oczywiście samochód. Nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że taka podróż jest najłatwiejsza do przygotowania. Niektóre osoby decydują się również na podróż pociągiem, lub nawet samolotem. Jakie jednak rzeczy wiążą się z taką alternatywą?

Podróż samolotem z psem

Przelot z psem jest możliwy i dzieli się na 3 sposoby:

  • w luku bagażowym;
  • na pokładzie samolotu w klatce,
  • osobnym samolotem cargo.

Nie każda opcja jest dostępna, dla każdego psa. Duże psy w większości przypadków nie mogą być przewożone na pokładzie, trafiają one zatem to luku bagażowego. Nie są jednak traktowane jak walizka. Posiadają osobną przestrzeń, w której utrzymywana jest odpowiednia temperatura i ilość tlenu. Wybierając opcję przelotu samolotem z psem, warto dokładnie sprawdzić warunki i opinie danego przewoźnika, ponieważ oferty mogą się od siebie różnić w różnych liniach. Warto również pamiętać, że pies musi posiadać książeczkę zdrowia oraz ważny paszport. 

Podróż pociągiem z psem

Na chwilę obecną podróż z psem pociągiem jest bezpłatna dla zwierzaków, które mieszczą się w transporterze. W innych wypadkach pies musi mieć wykupiony bilet, a podróżujący w tym samym przedziale podróżni muszą wyrazić zgodę na jego obecność. Przygotowując psa do jazdy pociągiem należy pamiętać o zabraniu kagańca oraz o długim spacerze przed wejściem do wagonu. Warto również nakarmić psa na długo wcześniej, tak aby w czasie podróży nie potrzebował wyjść na zewnątrz.

Podróż z psem samochodem

Ten rodzaj jazdy jest najbardziej popularny i właściwie to o czym najbardziej trzeba pamiętać, to to, aby pies miał zapewnione wygodne miejsce w bagażniku lub na siedzeniu. Warto wyłożyć jego miejsce, specjalną płachtą do podróżowania dla psów lub nawet jego własnym legowiskiem. Podróżując samochodem, pamiętaj aby odpowiednio według potrzeb psa, robić postoje na wodę i spacer.