Jedną z najczęściej kupowanych ras psów w Polsce są owczarki niemieckie, potocznie często nazywane wilczurami. Bez wątpienia jednym z czynników, które kształtują ich popularność jest widoczność rasy w filmach, bajkach i ogólne skojarzenie jej z psami policyjnymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się kilku najważniejszych informacji na temat tej rasy psa, to zapraszam do lektury!

Jak wygląda owczarek niemiecki i do kiedy rośnie?

Rasa ta zaliczana jest do psów o średniej wielkości. Ich wysokość waha się w przedziale 55-65 cm, a przeciętna waga to między 20 a 40 kg, w zależności od płci. Owczarki niemieckie są rasą szybko rosnącą, co oznacza, że w wieku 14-16 miesięcy są już w pełni dojrzałe fizycznie. Wygląd owczarków niemieckich jest dość charakterystyczny. Posiadają sierść, która w zależności od odmiany rasy może być długa lub krótka. Ich sylwetka stworzona jest do biegania długodystansowego, jako że są to psy pasterskie. Mają wydłużoną sylwetkę i umięśnione kończyny. 

do kiedy rośnie owczarek niemiecki

Charakter owczarka niemieckiego

Jak wiadomo, charakter psa w największej mierze zależy od jego wychowania. Każda rasa posiada jednak charakterystyczne cechy, które widoczne są w zachowaniu psa. To co najczęściej wymienia się w przypadku owczarków niemieckich to ich inteligencja oraz bardzo mocne przywiązanie do właściciela. Z tego też powodu są to psu użytkowe, często wykorzystywane w pracy z niepełnosprawnymi czy służbami mundurowymi. Psy te są też bardzo energiczne i zabawowe. Potrzebują wiele czasu, żeby rozładować swoją energię, dlatego uwielbiają biegać i łapać różne przedmioty. To co warto wspomnieć, to fakt, że rasa ta jest również bardzo nieufna, szczególnie wobec sytuacji w których znajduje się pierwszy raz. 

Wychowanie wilczura

Owczarki niemieckie to przede wszystkim bardzo mądre i pojętne psy, które świetnie rozumieją co człowiek chce przekazać. Z tego powodu mogą okazać się świetnym uczniem na początku tresury. Trzeba jednak uważać i nie spocząć na laurach, ponieważ pieski te, są również bardzo uparte i pewne siebie. Mają silny charakter, który niećwiczony lub zaniedbany może okazać się dużą przeszkodą w wychowaniu psa. Szczególnie bardzo należy zwrócić uwagę na sferę emocjonalną owczarka i pracować nad tym, aby nie stał się on nadmiernie strachliwy. To co lubią owczarki niemieckie w szczególności to dużo ruchu i zabawy. Jest to szczególnie widoczne w młodym wieku psa, kiedy wszystko go interesuje i ciągle chce się bawić. Bardzo ważnym elementem dobrego wychowania psa, jest rozładowywanie jego energii, przez długie spacery czy zabawy biegowe. Dzięki temu, pies jest zrelaksowany i szczęśliwy co również przekłada się na budowanie silniejszej więzi między właścicielem a pupilem.

czy owczarek niemiecki to rasa agresywna

Czy owczarek niemiecki to rasa agresywna?

Wiele osób może zastanawiać się czy owczarek niemiecki to rasa agresywna i czy nadaje się do dzieci, głównie ze względu jego wyglądu oraz częstego skojarzenia z policją. Rasa ta nie jest z natury agresywna, jednak ze względu na niepoprawne wychowanie lub jego brak, mogą przejawiać one akty agresji, głównie wynikające z braku socjalizacji, nie rozładowywaniu energii czy wystawiania psa na stresujące sytuacje. Owczarki są przede wszystkim psami obronnymi i stróżującymi, dlatego też każda sytuacja w której zostaje zagrożony ich właściciel lub teren, może wywołać w nich niepokój i stan nerwowości. Nie ma jednak przeciwwskazań do wychowywania tych psów razem z dziećmi. Wręcz przeciwnie, może to być świetna rasa, która nauczy dziecko wrażliwości i empatii, ponieważ są wiernymi towarzyszami, które potrafią być bardzo cierpliwe. Wszystko zależy od prawidłowej socjalizacji psa z innymi zwierzętami i ludźmi.