Nadwaga to coraz częstszy problem właścicieli czworonogów. Chcąc dla nich jak najlepiej, niestety nie zawsze dokonują najzdrowszych decyzji. Dokarmianie psa pod stołem może skończyć się otyłością. Problemy z wagą mogą zmniejszyć aktywność psa. A mniej ruchliwy pies to mniej szczęśliwy pies. Czy odpowiednia karma dla buldoga angielskiego pomoże w kłopotach zdrowotnych psa? Czy wybrać mokrą czy suchą karmę dla psa? Zajmiemy się tutaj tymi kwestiami.
Czym grozi nieprawidłowa waga psa?
Zły dobór karmy dla psa i inne zaniedbania mogą doprowadzić do między innymi:
- Chorób serca układu krążenia,
- Chorób nerek,
- Chorób uzębienia,
- Nowotworów,
- Zmian w lipidogramie,
- Zaburzenia nastroju,
- Chorób endokrynologiczne
- Chorób stawów i reumatyczne,
- Obniżenie odporności
- Zaburzenia w płodności
Co najbardziej przykre, problemy z wagą mogą skracać życie naszego czworonożnego przyjaciela.
Nie dla psa kiełbasa
Coś jest w tym powiedzeniu. Karma dla psa nie bez powodu stała się bardzo popularna. Jest wygodna w użyciu, można ją mierzyć i zapewnia psu to czego potrzebuje.
Właściciele poszczególnych ras mogą wybierać różne karmy. Karma dla buldoga angielskiego również jest dostępna. Oferują ją między innymi “Royal Canin”, “Concept for Life”, ale można też wybierać spośród bardziej uniwersalnych rozwiązań.
Wyróżniamy dwie główne grupy produktów:
- sucha karma dla psa z zawartością wody ok. 8%
- mokra karma dla psa z zawartością wody ok. 75%
W związku z tym, cechuje je inna kaloryczność, przez co po przeliczeniu, pies może zjeść więcej karmy mokrej. Zwykle przelicznik karmy suchej do mokrej to 1:4. W związku z tym, ważne jest prawidłowe odmierzanie porcji. Również regularność pór jedzenia jest istotna. Najlepiej zachować te same godziny karmienia.
Z wiekiem psy się zmieniają, a im starsze się stają, tym mniej powinniśmy dawać im jedzenia. Nigdy jednak nie wolno głodzić psa, ponieważ może to przynieść bardzo przykre konsekwencje!
Dieta to nie wszystko
Pokarm jest bardzo ważny, ale również musimy zadbać o ruch swojego pupila. Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc codzienna dawka ruchu dobrze mu zrobi. Nie trzeba wymagać od psa by biegał czy aportował. Długie i spokojne spacery świetnie się sprawdzą dla tych mniej dynamicznych czworonogów. Stosowanie zasad tresury jest bardzo pomocne. W związku z tym warto mieć ze sobą smakołyki dla psów, ale nagradzać nim tylko za dobre zachowanie czy sztuczki. Oczywiście należy uważać z ilością! Być może to właśnie problem ze zbyt dużym nagradzaniu, mógł doprowadzić do problemów zdrowotnych psa. Dlatego zabranie na spacer ulubionej zabawki psiaka może okazać się lepszą opcją. Piłeczki czy gumowe zwierzątka zachęcą go do zabawy, która przecież też jest aktywnością. Zakup nowej zabawki może zaciekawić psa i zmotywować go do większej ilości ruchu. Nadwaga u psa nie może być ignorowana. Warto sprawdzić jego prawidłową wagę i dostosować jego dietę i ilość ruchu, aby pies wrócił do tej właściwej. Zmiany wcale nie muszą być trudne. Często wystarczy konsekwencja i odpowiedni dobór karmy dla psa. Trzeba pamiętać, że smakołyki dla psów w dużej ilości to nie za dobry pomysł i uzywać ich tylko do tresury. A gdy mamy wątpliwości, warto zasięgnąć rady lekarza weterynarii lub psiego dietetyka.