Szczeniak potrzebuje tresury, by wyrosnąć na wiernego, ale i znośnego przyjaciela. Odpowiednie ukształtowanie charakteru psa pomoże na codziennych spacerach oraz pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Co warto podkreślić, zwiększa to bezpieczeństwo właściciela oraz pupila. Zajmiemy się również odpowiedzeniem na pytanie: Czy tresura buldoga angielskiego różni się od tresury innych ras? Tresura psa nie jest trudna, ponieważ są one podatne na naukę. Każda zabawa z psem może zawierać element szkolenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie to wymagać odpowiedniego zachowania wobec psa. Jak skutecznie tresować psa? Przede wszystkim trzeba być konsekwentnym. Nie wszystkiego można od razu nauczyć, więc proces ten zajmie trochę czasu.
Kiedy zacząć tresurę psa?
Błędem jest czekanie zbyt długo z rozpoczęciem tresury psa. Naukę można zacząć już od ok. 8 tygodnia życia szczeniaka. Badania dowodzą, że psy tresowane wcześniej mają mniej problemów z zachowaniem podczas dorosłości, niż te które były szkolone później. Najgorzej wypadają psy nietrenowane. Aby skutecznie tresować naszego psiaka potrzebujemy narzędzi.
Musimy używać nagrody. Do wyboru mamy cały arsenał możliwości gratyfikacji, czyli nagradzania. Smakołyk, dryzak, piłeczki, pieszczoty, drapanie czy dobre słowo to tylko kilka z możliwości. Dosyć szybko można zauważyć na co najlepiej reaguje szczeniak. Warto zacząć od przysmaków. Wtedy będziemy mogli mieć pewność, że pies ma radość ze szkolenia oraz posiada odpowiednią motywację. Pamiętaj o tym, by zawsze mieć nagrodę przy sobie. W przeciwnym wypadku szkolenie może być niechcący zakłócone.
Czy tresura buldoga angielskiego czy francuskiego czymś się różni od innych ras?
Badania na ten temat nie są zgodne. Pewne jest, że psy różnią się poziomem rozumowania, a niektóre rasy okazują się bardziej podatne na tresurę. Jednak nie ma się co zniechęcać, jeżeli rasa twojego psa jest uznawana za mniej pojętną. Jeżeli jedna metoda szkolenia nie działa, należy wypróbować inna. A jest ich cała masa. To, że pies nie uczy się tak jakbyśmy tego oczekiwali, może też oznaczać błąd tresera. Tresura buldoga angielskiego nie różni się zatem znacząco od tresury psów innych ras. Ważne jest indywidualne podejście do szczeniaka. Co do jednej metody wielu jest zgodnych, należy zmieniać nagrody dla psa.
Jaka nie tresować psa?
Nic bardziej nie demotywuje czworonożnego kursanta niż powtarzalne smakołyki. Mieszanie pieszczot, różnych przysmaków, pochwał czy zabierania psa w ciekawe miejsca okaże się skuteczne. Należy zacząć od prostych ćwiczeń. Pozwoli to psu skupić uwagę, nauczyć się swojego imienia. Przywoływanie to jedno z najprostszych ćwiczeń, które zmotywują czworonoga do dalszych ćwiczeń.
Błędem może być rozpoczęcie szkolenia w nieodpowiednim miejscu. Szczeniaki łatwo się rozpraszają, więc najlepiej zacząć od ustronnego miejsca. Bez innych domowników czy psiaków. Jeżeli wybierzesz miejsce publiczne, problemem mogą okazać się osoby postronne. Właściwe szkolenie pozwoli na szybsze i łatwiejsze dojście do wymiernych efektów. Dbaj o motywację psa, zapewniając mu nagrody i odpowiednie miejsce do ćwiczeń. Tresura psa pozwoli na wzmocnienie łączącej was więzi i zapewni wiele satysfakcjonujących chwil.