Buldog angielski jest rasą psa, którego charakteryzuje krępa sylwetka i fałdy na całym ciele, a szczególnie wokół ust, szeroko rozstawione oczy, które są osadzone daleko od siebie. Jest to pies przysadzisty, o mocnej budowie. To wszystko sprawia wrażenie, jakby pies był mało pogodny i wręcz groźny. Mija się to z prawdą, ponieważ psy te najczęściej są przyjazne i miłe, oraz przywiązują się do właścicieli. Dlatego szukając psa, którego chcemy wpuścić do swojej rodziny i zaprzyjaźnić się z nim, to jest to świetny kandydat na rodzinnego pupila. Jeśli również sytuacja jest odwrotna, a więc buldożek był już w naszej rodzinie, a dziecko ma się dopiero pojawić, to i tak nie ma się czego obawiać, ponieważ pies ten potrafi być bardzo dobrym przyjacielem dzieci.

Pochodzenie psa

Niegdyś Buldogi angielskie służyły jako psy do walki. Były one tresowane w ten sposób, aby wykazywały cechy wojownika. Służyły do walk z bykami na arenie, jest to również geneza nazwy psa, z języka angielskiego Bull- dog. Polowały one również na zwierzynę lub w dawnych czasach pilnowały niewolników. Ciekawostką jest, że rasa psa, została uznana jako jedyna za brytyjską rasę narodową. W naszym kraju natomiast pojawiły się w XIX wieku, a pierwsza hodowla powstała w latach 70 XX wieku. Obecnie buldogi angielskie nie są już agresywne, a przede wszystkim nie służą w walkach i nie są bojowe. Ich wygląd zmienił się na łagodniejszy i stały się one raczej rodzinnymi, wygodnymi, lecz wciąż upartymi psami.

szczeniak buldoga

Temperament Buldoga angielskiego

Ich wygląd może wzbudzać lekki respekt, ale w rzeczy samej są to bardzo miłe i towarzyskie psy. Jak już wcześniej wspomniano, nie są to już psy bojowe, lecz rodzinne i miłe. Ich temperament jest umiarkowany, średni. Nie wykazują one zbytniej aktywności i wolą raczej pozostać kanapowcami. Istotną informacją jest to, że psy te przywiązują się do właścicieli i tolerują również inne psy. Buldog angielski lubi być w centrum zainteresowania, źle znosi zamknięcie i nie powinno się go trzymać w zamknięciu. Ta rasa psa charakteryzuje się żywotnością, psy te są wesołe i chętne do zabawy, a przy tym odznacza się anielską cierpliwością, dlatego jego kontakty z dziećmi układają się dobrze. Jedyną cechą na minus może być to, że bywają one mało uważne, szybko się męczą i przegrzewają, oraz mogą mieć niekiedy problemy z kręgosłupem.

Buldog angielski jako dobry opiekun dzieci

Jeśli chodzi o kontakty Buldoga z dziećmi, to nie ma za bardzo czym się martwić, ponieważ są to psy łagodne, przyjazne, lecz bywają nieuważne. Pies taki jak Buldog angielski, jest psem dosyć ciężkim i jego waga może osiągnąć 25 kilo. Lepiej byłoby wówczas, aby małe dzieci nie wychodziły same z nimi na spacery, ponieważ zwyczajnie przez nieuwagę pies może zrobić dziecku krzywdę. Mowa tu oczywiście o kilkuletnich dzieciach, które ważą niewiele więcej niż sam pies.

Buldog angielski jest psem wesołym, z natury łagodnym, flegmatycznym i nade wszystko kochającym właściciela. To idealny pies dla osób starszych, ponieważ nie wymaga dużego ruchu i ciągłego zapewniania rozrywek. Przez wysoce rozwinięty instynkt „macierzyński” uważany jest za idealną „nianię” do pilnowania dzieci. Jest to ich ogromna zaleta, ponieważ dodatkowo potrafią wyczuć nastroje właściciela i rozbawić go. Kolejną dużą zaletą tego psa jest to, że mało szczeka, nie jest hałaśliwy, więc spokojnie zachowuje się podczas gdy w domu pojawia się niemowlę.