Wielu przyszłych właścicieli psów stoi przed dylematem — adoptować czy kupować? Jeśli marzy nam się konkretna rasa, możemy pomyśleć, że nie mamy za bardzo wyboru. Nie jest to jednak prawdą. Rasowe psy również można adoptować! Mopsy do adopcji znajdziesz w wielu różnych fundacjach. Sprawdź, jakie pieski możesz adoptować oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę przed decyzją o adopcji.

Dlaczego warto zdecydować się na adopcję?

Psy rasowe, które zostały oddane z jakiegoś powodu do adopcji, mogą mieć problemy zdrowotne, które należy mieć oczywiście na uwadze. Nie oznacza to jednak, że mniej zasługują na miłość czy dom. Decydując się na adopcję, mamy szansę dać szczęśliwe życie dla porzuconego wcześniej pieska. Małe szczeniaczki do adopcji łatwiej sobie poradzą ze znalezieniem domu, dlatego może spójrzmy w stronę tych starszych, które mogą mieć na tym polu trudniej. Trzeba poświęcić im dużo uwagi, czasu i miłości, ale one za to odpowiedzą nam tym samym. Nie chodzi tutaj o zniechęcanie kogokolwiek do adopcji, ale o to, abyśmy podchodzili do tego odpowiedzialnie i z głową.

Mopsy w Potrzebie

Jeśli szukasz organizacji, która zajmuje się adopcją mopsów, to jedną z nich są Mopsy w Potrzebie. Na ich stronie znajdziesz listę dostępnych piesków oraz zasady adopcji, między innymi obowiązek kastracji, aby pieski nie mogły być używane do dalszego rozmnażania. Stowarzyszenie również służy pomocą już po adopcji i chcą utrzymywać kontakt z nowymi właścicielami, stąd w umowie adopcyjnej znajdzie się zapis o regularnym przysyłaniu zdjęć czy informacji jak pies sobie radzi w nowym środowisku. Dzięki temu zyskujesz doświadczonych ekspertów z opieki nad rasą, którzy będą służyć ci radą i pomocną dłonią.

Buldog francuski — adopcja

Buldog francuski — adopcja

Jeśli chodzi o adopcję takiej rasy jak buldogi francuskie, to również możemy znaleźć wiele organizacji, które się taką adopcją zajmują. Przykładowo — Adopcje Buldożków, gdzie nie dość, że możemy adoptować fizycznie psa, to również wirtualnie. Polega to na wsparciu finansowym konkretnego psa. Dzięki temu nawet jak nie mamy czasowych możliwości, aby zająć się psem, to możemy przynajmniej finansowo jakiemuś pomóc.

Mops pies — adopcja. Na co zwrócić uwagę?

Każdy piesek będzie mieć swój indywidualny przypadek, jednak jakie są podstawowe rzeczy, które powinniśmy mieć na uwadze przy adopcji starszego pieska? Po pierwsze — jego stan zdrowia. Nie chodzi tutaj, aby nie brać piesków, które mają problemy zdrowotne, ale aby brać je świadomie i bez krzywdy dla nich. Przykładowo — jeśli piesek, którego chcemy adoptować, ma problemy ze stawami, a my mieszkamy na piątym piętrze bez windy, może nie być to najlepszy wybór dla jego zdrowia. Są również psy, które nie tolerują innych psów, kotów czy dzieci. Musimy też porządnie zastanowić się, czy finansowo będziemy w stanie utrzymać psa, który może wymagać częstych wizyt u weterynarza czy systematycznego zakupu leków.

Musimy na uwadze mieć również problemy behawioralne psa. Jeśli nie mamy za bardzo doświadczenia w tresurze psów, to w przypadku problematycznego psa, musimy być gotowi na ścisłą współpracę z behawiorystą i przestrzeganie jego zaleceń również w naszym domu. Pies nie jest zabawką i powinniśmy podchodzić do jego adopcji z należytą odpowiedzialnością, gdyż przyjmujemy go na całe życie i dobrze byłoby, gdyby dzięki nam miał lepsze życie, nie gorsze.