Szukając pupila dla siebie, czytamy, rozmawiamy i słuchamy o różnych rasach psów. O ich charakterach i przyzwyczajeniach możemy znaleźć wiele informacji od specjalistów, ale również z blogów internetowych i wywiadów. Ciekawe są również wypowiedzi pasjonatów, którzy badają również charaktery psów. Wśród najbardziej popularnych ras, które szczególnie upodobali sobie Polacy, są Maltańczyki, Yorki, Owczarki Niemieckie, ale bardzo popularne stały się również Buldogi angielskie i francuskie.

Jak wygląda Buldog angielski

Buldogi angielskie swoim wyglądem bezapelacyjnie budzą respekt. Buldog angielski to krępy, przysadzisty, dobrze zbudowany pies. Buldogi mają nieproporcjonalnie dużą głowę w stosunku do tułowia. Ich głowa jest również szeroka i kwadratowa. Kufa jest szeroka i krótka, a jego szyja jest krótka i przechodzi w muskularny tułów. Buldog angielski ma charakterystyczne okrągłe oczy, są one nisko osadzone i dość daleko od siebie. Ma zmarszczone czoło i krótkie uszy, najczęściej lekko wiszące, ale osadzone daleko od siebie.

bulldog francuski

Buldożki mają również charakterystyczne fałdy zwisające wokół szczęki. Sprawiają one wrażenie, jakby pies był mało pogodny, wręcz groźny i bardzo poważny. To cecha charakterystyczna ich wyglądu, ponieważ fałdy występują od pyska przez szyję po grzbiet skóra psów. Masywne kończyny, przednie nieco krótsze od tylnych i krótki, nisko osadzony ogon dopełniają wrażenia siły i stabilności. Psy tej rasy nie są również zbyt wysokie, ponieważ osiągają około 40 cm w kłębie i 25 kg wagi.

Główne cechy charakteru Buldoga angielskiego

Buldog angielski to bardzo spokojny pies, który posiada zrównoważony charakter i średni temperament. Historia mówi, że w przeszłości psy tej rasy były przystosowane do walki, lecz w dzisiejszych czasach uznaje się, że ta rasa, to jedna z najbardziej spokojnych, wyjątkowo przyjaznych psów. Buldogi angielskie są również bardzo sympatyczne i łagodne. To dobre psy do towarzystwa, mogą być wspaniałymi przyjaciółmi, tolerują również dzieci. Dodatkowo warto zaznaczyć, że psy te są inteligentne, ale też uparte.

Szkolenie ich i tresura jest czasochłonna i wymaga stanowczości i cierpliwości. Nie należy jednak być agresywnym. Jak każda rasa, Buldog angielski ma swoje wady i zalety. Z tych drugich warto wspomnieć o tym, że jest to pies mało odporny na wysokie temperatury, bywa uparty i lubi być niezależny. Jeśli chodzi o dobre cechy usposobienia, to jest to przede wszystkim pies bardzo oddany, jest również cierpliwy i uległy w stosunku do dzieci i toleruje również inne psy.

Buldog angielski i jego zdrowie

Buldogi w hodowli są dość trudne. Trzeba uważać na ich dietę, ponieważ są to psy, które uwielbiają jeść i mają tendencję do tycia. Powinno się dbać o jego jadłospis, ponieważ zwyczajnie mają one problemy z nadwagą. W żywieniu lepiej unikać dokarmiania smakołykami czy resztkami ze stołu. Jeśli chodzi o choroby, które przytrafiają się buldogom angielskim, to między innymi kłopoty z oddychaniem, przegrzewają się, bywają otyłe oraz miewają wady kręgosłupa. Niestety problem pojawia się również w kwestii rozrodu, ponieważ duża liczba szczeniąt umiera.